Praktyczne metody ochrony przed przeziębieniem

Miesiące jesienno-zimowe sprzyja spadkowi odporności. Najczęściej dopadają nas katar, kaszel oraz ból gardła. Żeby się im nie dać bez walki, warto wypróbować domowe metody, które pomagają strzec organizm przed przeziębieniem. Zebraliśmy kilka z nich.

Jak podnieść temperaturę ciała?

Wirusy atakują nasz organizm zwykle wtedy, gdy temperatura ciała obniża się o mniej więcej 2 stopnie. Z tego powodu warto rozgrzewać się za pomocą gorącego prysznica czy napoju. Do herbaty można wrzucić sok z pomarańczy albo cytryny, które zawierają pokaźną dawkę witaminy C. Wyśmienitym dodatkiem jest też bogaty w substancje przeciwzapalne korzeń imbiru oraz odrobina cynamonu. Żeby poprawić smak herbaty warto sięgnąć po domowy sok malinowy. Jeśli idzie o gorącą kąpiel, dodajmy do wody parę kropel olejku eterycznego, np. eukaliptusowego, pichtowego czy szałwiowego, co w dodatku wpłynie pozytywnie na udrożnienie nosa.

Tradycyjne syropy przeciw przeziębieniu

Źródłem licznych witamin są również czosnek i cebula. Na ich bazie produkuje się domowe mikstury zapobiegające przeziębieniu. Syrop z cebuli jest jedynym z budżetowych i najpowszechniejszych sposobów walki z infekcjami. Jak go przygotować? Do plastrów cebuli dodajemy cytrynę i miód. Mieszankę odstawia się do czasu, aż cebula puści sok. Taki syrop powinno się pić w odstępach po kilka godzin. Podobnie można zrobić z czosnkiem, który zawiera allicynę – substancja o działaniu przeciwbakteryjnych. W tym celu należy roztłuc kilka ząbków czosnku, zalać je sokiem z cytryny oraz dodać troszkę wody. Tak przygotowaną miksturę także należy spożywać kilka razy w ciągu dnia.

Jak uśmierzyć ból gardła?

Gdy nasila się uczucie bólu gardła, warto wypróbować kompozycję mleka, masła i miodu. Doskonale zdaje ona egzamin jako nawilżacz gardła. W przypadku tego specyfiku powinno się mieć na uwadze, aby mleko nie było wrzące, bowiem zniweluje to dobroczynne oddziaływanie miodu oraz masła. Dla uśmierzania podrażnień gardła poleca się także płukanie gardła wodą z solą oraz picie naparu z szałwii.

Dlaczego należy reagować na oznaki przeziębienia?

Mimo, że typowe przeziębienie nie jest dokuczliwą chorobą, to nie leczone może nieść za sobą poważne konsekwencje. W razie pojawienia się pierwszych objawów warto zacząć od leczenia domowymi sposobami. Miejmy natomiast na uwadze, że jeśli symptomy nasilają się to należy wybrać się do lekarza.