Recepta na niedożywienie

Mimo że problem braku jedzenia został w znacznym stopniu zwalczony, mnóstwo ludzi walczy nadal z niedożywieniem. Najczęściej jest ono efektem najróżniejszych schorzeń, między innymi anoreksji albo raka. Niedożywienie objawia się nie tylko obniżeniem wagi ciała, ale także obniżeniem odporności, kłopotami ze skupieniem i depresją. Jak z nim walczyć? Zadowalające skutki przynosi często właściwie skomponowana dieta, ale niekiedy niezbędne będzie leczenie niedożywienia wykorzystujące żywienie z kroplówki.

Reguły leczenia niedożywienia

W leczeniu niedożywienia szczególne znaczenie ma odpowiednia dieta. Musi ona zakładać tak spożywanie odpowiednich ilości kalorii, jak i ich właściwe zoptymalizowanie. Specjaliści nie polecają jedzenia zbyt obfitych posiłków – lepiej bowiem jeść mniej, lecz częściej, dzięki czemu układ pokarmowy będzie mógł całkowicie je przetrawić. Rekomendowane jest także jedzenie potraw lekkich – system pokarmowy przy niedożywieniu nie jest bowiem bardzo efektywny.

Nie lekceważmy leczenia niedożywienia

Leczenie niedożywienia należy podjąć gdy tylko zauważymy początkowe jego symptomy. Zbyt późno podjęte leczenie niedożywienia skutkuje niestety rozmaitymi niebezpiecznymi schorzeniami, wśród których trzeba wspomnieć na przykład anemię, łamliwość kości czy upośledzone gojenie się skaleczeń. W ekstremalnych sytuacjach niedożywienie potrafi nawet prowadzić do nieodwracalnego defektu lub śmierci – nie warto zatem lekceważyć jego objawów.

Recomed