Rak jelita jest zaliczany do najpoważniejszych chorób onkologicznych. Wśród najważniejszych przyczyn jego wystąpienia podaje się czynniki genetyczne, złą dietę, nałóg papierosowy i niedobór ćwiczeń. Głównie pojawia się u ludzi w starszym wieku, ale w ostatnich latach diagnozuje się go także u młodszych chorych. Jakie są jego objawy? Na czym polega leczenie raka jelita?
Co świadczy o tym, że należy podjąć leczenie raka jelita?
Znamiona nowotworu jelita to na przykład krwawienia z przewodu pokarmowego, wzdęcia lub brak łaknienia. Znamionami opisywanej choroby bywają też gwałtowna utrata wagi, gorączka i zaburzenia rytmu defekacji. Stuprocentową pewność może dać pacjentowi tylko kolonoskopia lub badanie próbki kału.
Chemioterapia w leczeniu raka jelita
Farmaceutyczne metody są wybierane przede wszystkim w terminalnym stadium nowotworu. Techniki tego rodzaju używane są w celu przedłużenia życia pacjenta oraz zmniejszenia związanych z chorobą dolegliwości. Musimy jednak pamiętać, że leczenie raka jelita środkami farmaceutycznymi jest dla pacjenta dość trudne.
Curieterapia w leczeniu raka jelita
Jeśli chodzi o leczenie raka jelita, terapia promieniowaniem to najchętniej stosowana metoda. W początkowej fazie nowotworu daje duże szanse na wyzdrowienie, a także efektywnie przeciwdziała zajęciu zdrowych tkanek. Przy radioterapii wspomagająco zapisywane są właściwie dobrane leki.
Leczenie raka jelita poprzez wycięcie guza
Chirurgiczne leczenie raka jelita podjęte we wczesnej fazie pozwala z nadzieją myśleć o przyszłości. Polega na wycięciu zmian razem z otaczającą je tkanką. Kiedy nie pojawiły się dotąd przerzuty, chory zwykle po operacji prędko wraca do sprawności.