Nadnercza to dwa niewielkie gruczoły położone bezpośrednio nad nerkami. Ze względu na budowę i pełnione zadania, nadnercza dzielimy na dwie części – korę i rdzeń. Pełnią one różne funkcje. Kora nadnerczy odpowiada za syntezę i produkcję hormonów sterydowych takich jak kortyzol czy aldosteron. Druga cześć, czyli rdzeń, steruje syntezą adrenaliny i noradrenaliny. Tak jak wszystkie pozostałe narządy naszego ciała, również nadnercza są narażone na różnorakie dysfunkcje. Do najczęstszych schorzeń należą zespół Cushinga, gruczolaki, przerosty nadnerczy oraz relatywnie rzadko nowotwory.
Po czym poznać zaburzenia pracy nadnerczy?
Nadnercza są odpowiedzialne za wydzielanie hormonów – gruczoł nadnerczy, tak zwana kora – wydziela aldosteron oraz kortyzol, z kolei drugi gruczoł nadzoruje syntezę i wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny. Jeśli nadnercza zaczynają źle pracować możemy odczuwać różne dolegliwości. Do częstych objawów należą podwyższenie ciśnienia, utrata potasu i częste oddawanie moczu. Innymi równie nierzadko występującymi sygnałami, które świadczą o nieprawidłowej pracy kory lub rdzenia są osłabienie siły mięśniowej, zaparcia i wzrost poziomu sodu. Choroby nadnerczy objawiają się też Zespołem Cushinga. Zespół ten powstaje w wyniku nadmiernej produkcji kortyzolu. Jeśli zostanie rozpoznana diagnoza, która wskazywać będzie usunięcie gruczołów, zalecane jest odpowiednie przygotowanie do laparoskopowej operacji nadnerczy.
Jak przebiega zabieg usunięcia nadnerczy?
Zabieg laparoskopii jest realizowania w znieczuleniu ogólnym. Specjalista chirurg robi niewielkie nacięcia w ścianie pleców lub brzucha, w kolejnej fazie wprowadza przez nacięcia specjalne przyrządy laparoskopowe i kamerę. W celu maksymalnej widoczności narządów, do jamy brzusznej wprowadza się dwutlenek węgla. Następnie, lekarz odnajduje żyłę i tętnicę nadnerczową, które są podwiązywane i na końcu usuwane. Operacja polega na wprowadzeniu do brzucha albo w boczną część pleców przyrządów laparoskopowych i kamery. Odbywa się to dzięki niewielkim nacięciom. Wprowadzona przez nie kamera umożliwia obejrzenie wnętrza. Dzięki niej, specjalista ma pełny obraz wnętrza jamy brzusznej na ekranie. Inne narzędzia są przeznaczone do tego aby złapać dokładnie gruczoły i je bezpiecznie usunąć. Najczęściej usuwa się cały gruczoł nadnercza.
Niewątpliwie, ogromną zaletą laparoskopowej operacji nadnerczy jest minimalizacja dyskomfortu oraz bólu pooperacyjnego. Co jeszcze ważne, to to, że pacjent krócej odbywa wizytę w szpitalu i szybciej dochodzi do zdrowia.