Ukruszony ząb? Idź do chirurga stomatologa

Chirurg stomatolog reprezentuje specjalność zajmującą się realizowaniem skomplikowanych procesów leczniczych w okolicach przyzębia. Jest to oddzielna dziedzina studiów medycznych, której nie można utożsamiać z tradycyjną stomatologią.

Kiedy należy poddać się zabiegom chirurga stomatologa?

Ingerencji chirurga stomatologa wymagają często ostatnie zęby trzonowe, których ekstrakcja nie należy niestety do najprostszych zabiegów. Profesjonalne usunięcie tych zębów jeszcze bardziej utrudnia fakt, że ich kanały korzeniowe bywają krzywe. Wówczas do działania przystępuje fachowiec – chirurg stomatolog, który robi zdjęcie rentgenowskie chorej jamy ustnej i postanawia o dalszym postępowaniu. Chorzy uskarżający się na liczne ubytki zębów także mają szansę skorzystać z szerokiej gamy specjalistycznych operacji prowadzonych w klinice stomatologicznej. Możemy wybrać komfortowe implanty zębowe, czyli tytanowe sztuczne korzenie umiejscowione w żuchwie osoby ciepiącej na ubytki. Stanowią one bazę, na której można nadbudować usunięty ząb. Tak wykonane implanty są niesłychanie wygodne, umiejscowione na zawsze i nowatorskie w porównaniu do anachronicznych protez.

Czym praca chirurga stomatologa wyróżnia się od tradycyjnych specjalizacji dentystycznych?

Chirurg stomatolog często współdziała z innymi dentystami i zleca zabiegi, które przerastają zwykłą medycynę zachowawczą. Umawiają się do niego osoby z naruszonymi zębami, których nie umiemy wyrwać dysponując środkami niechirurgicznymi. Także pozostające w dziąśle drobinki korzeni zębowych są zaleceniem do interwencji chirurga stomatologa. W swoim gabinecie korzysta on z narzędzi oraz sposobów leczenia, niedostępnych u pozostałych lekarzy. Wszystkie operacje prowadzone są pod znieczuleniem, dlatego strach przed dolegliwościami bólowymi znika. Pamiętajmy także, aby dokładnie podporządkowywać się do porad chirurga szczękowego, omijać picia słodzonych napojów czy używania tytoniu do 24 godzin po interwencji medycznej.