Usunięcie polipa jelita – kiedy przeprowadza się zabieg

Polipy jelita to uwypuklenia na błonie śluzowej, które często swoim kształtem powodują skojarzenia z balonikami. Biorąc pod uwagę niektóre przypadki, polipy narastają i zanikają bez konieczności interwencji medycznej, w pozostałych casusach rozrastają się. Zazwyczaj przez wiele dni są one bezobjawowe. Często zdajemy sobie sprawę z ich istnienia dopiero wówczas, kiedy wywołają wycieki krwi z odbytu.

Kiedy polip jelita obliguje do usunięcia?

Odkrycia polipów zazwyczaj dokonuje się przypadkowo w trakcie badania radiologicznego. Polipy jelita cienkiego czy układu pokarmowego stanowią najczęściej niegroźne zmiany, które nie pociągają za sobą większych konsekwencji. Natomiast te umiejscowione w jelicie grubym, mają niestety tendencję do zezłośliwienia oraz mogą spowodować nowotwór. Z tego powodu zwykle decyduje się o ich likwidacji. Dowodzi to także, że odpowiednio częste spotkania z lekarzem pozwalają oszczędzić wielu problemów w kolejnych latach.

Jak dokonuje się usunięcia polipa jelita?

Usunięcia polipa dokonuje się różnymi metodami w zależności od jego rozmiarów. Niewielkie zmiany możemy zlikwidować za pomocą kolonoskopii, te duże wywołują konieczność ingerencji chirurgicznej. Odpowiednio wykonany zabieg zakończony jest całkowitym pozbyciem się problemu z ciała pacjenta. Jako iż jednorazowa interwencja nie zapobiega jednak tworzeniu się dalszych zmian na jelicie, zaleca się systematyczne stawanie do kontroli poprzez kolonoskopię, co mniej więcej dwa lata.