Wszczepianie portów naczyniowych

Medycy są zgodni – porty naczyniowe to prawdziwy przełom w lecznictwie. Dzięki nim zniknął dyskomfort chorych przechodzących kurację dożylną, a lekarze i pielęgniarki już nie tak często obserwują powikłania po wenflonach. Do czego konkretnie służą porty naczyniowe i kiedy należy się na nie zdecydować?

Wskazania do użycia portów naczyniowych

Najczęściej sięga po nie onkologia – chemioterapia może wywierać niekorzystny wpływ na tkankę ich żył, a porty naczyniowe w dużej mierze redukują podobne problemy. Nierzadko sięga się po nie także w leczeniu hemofilii lub bólu przewlekłego – w podobnych sytuacjach potrzebne jest regularne zakładanie wenflonów – a te z korzyściami dla chorego zastąpią porty naczyniowe.

Z portami naczyniowymi łatwiej się funkcjonuje

Chorzy posiadający porty naczyniowe mają możliwość normalnego funkcjonowania – w przeciwieństwie do zwykłych wkłuć, nie są widoczne z żył i nie przedostają się przez nie ciała obce. Porty naczyniowe pozwalają również na wyeliminowanie bólu związanego z aplikacją przez kroplówkę wykazujących działanie niepożądane leków – dzięki nim trafiają od razu do żyły głównej.

Jak czyścić o porty naczyniowe?

Pacjenci posiadający porty naczyniowe nie mogą zapominać o ich częstym czyszczeniu – nawet, gdy port port jest akurat nieużywany. Do płukania portu używa się środków zawierających sole, leki przeciwzakrzepowe oraz związki antybakteryjne.