Zabieg protezowania – Szpital Skawina

Protezowanie umożliwia zwiększenie szerokości dróg żółciowych tak w łagodnych schorzeniach, jak i u chorych walczących z rakiem. W ostatnim razie może być przeprowadzone jako element kuracji paliatywnej albo wstęp do operacji chirurgicznych. Jakie korzyści odnoszą pacjenci poddani leczeniu opisywanych metodą? Dlaczego lekarze tak często się na nią decydują?

Protezowanie – na czym polega?

Warto zauważyć, iż nie każdy pacjent może być poddany protezowaniu dróg żółciowych. Zabieg wykonywany jest wszak w znieczuleniu ogólnym, a w przypadku nawet najmniejszych utrudnień, anestezjolog jest zobowiązany nie doprowadzić do rozpoczęcia protezowania.

Przykłady zastosowania protezowania

Medycy zlecają protezowanie, gdy u pacjenta z rozmaitych powodów zaobserwowano zmniejszenie średnicy kanałów żółciowych. Podobne schorzenia mogą być objawem zarówno mniej poważnych chorób, jak i nowotworów.

Protezowanie – zalety

Udrożnienie przewodów żółciowych daje szansę zapobiec wielu poważnym komplikacjom – dzięki niemu można zmniejszyć niebezpieczeństwo pojawienia się żółtaczki. Protezowanie może być też łagodniejszą odmianą od znacznie trudniejszego leczenia operacyjnego.

Powikłania po protezowaniu

Chorzy nie dostają jednak całkowitej pewności co do tego, że protezowanie skończy się sukcesem – ze względu na to należy przygotować się na możliwe komplikacje. Wśród najpopularniejszych trudności specjaliści wymieniają ostre schorzenia kanałów żółciowych, a jego oznakami mogą być dreszcze lub zwiększona temperatura. Czasem doprowadza to również do krwawienia z jelit.