Czym są domeny internetowe?

Czym jest domena internetowa?

Domena to nazwa, pod którą kryje się strona internetowa, posiadana przez daną osobę. Przykład: po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, pokaże się strona internetowa, którą reprezentuje dana domena, w tym przypadku strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena ?

W skład domeny wchodzi nazwa główna i końcówka. Nazwa główna to najczęściej nazwa strony wymyślona przez jej twórcę, bardzo często jest to nazwa organizacji oraz firmy. Po niej występuje kropka i rozszerzenie, nazywane także końcówką. Zakładając domenę, konieczne jest wybranie rozszerzenia spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” jest końcówką krajową, najczęstszą dla witryn w języku polskim. Inną końcówką krajową jest np. „de” dla Niemiec. Występuje również rozszerzenie „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim, a także rozszerzenia „com” oraz „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi i wiele innych.

Zakup domeny jest istotnym krokiem w chwili zakładania strony internetowej. Daje on stuprocentową gwarancję, że nikt nieupoważniony nie opublikuje strony w zakupionej domenie.