Funkcje programów do skanowania dokumentów
- Funkcjonalny i nie skomplikowany w obsłudze interfejs w różnych językach europejskich, również po polsku. Schemat działania interfejsu użytkownika musi odpowiadać kolejnym etapom opracowania kopiowanych dokumentów. Oprogramowanie powinno mieć krótki, przystępnie opisany plik pomocy.
- Uzyskanie odpowiedniej jakości skanów – priorytetową sprawą w przypadku programów do skanowania i kopiowania musi być osiągnięcie pożądanej jakości skanów.
- Przekształcanie skanów dokumentów i zdjęć istotnym szczegółem przy wyborze programu do skanowania. Idealny program do skanowania dokumentów umożliwia uzyskanie optymalnych efektów pracy nad skanowanymi dokumentami.
- Oprogramowanie musi także mieć funkcję wycinania i obróbki wybranego elementu skopiowanego dokumentu. Funkcje opracowywania skanów:
- regliacja skalą barw obrazu,
- nasycenie szarości, czarny i biały),
- parametry skanu,
- rozmiar obrazu,
- regliowanie jasność,
- poziom kontrastu,
- nazwę pliku wynikowego,
- format: BMP, JPG, TIFF, JP2, PNG,
- ustawienia widoku,
- usuwanie zbędnych plików,
- retusz rzutów,
- kierunkowanie widoku rzutów obrazu o określony kąt
- przypisywanie etykiet tekstowych.
O czym należy jeszcze pamiętać wybierając program do skanowania dokumentów i zdjęć
Modelowy produkt służący do skanowania druków i fotografii musi dawać możliwość przeglądania różnych formatów dokumentów oraz zapewniać możliwość zamieszczania ich w sieci.
Najważniejszym elementem programu do skanowania dokumentów powinno być wsparcie dla czytnika OCR, czyli opcja rozpoznawania pisma po zeskanowaniu nieklarownego tekstu.
Ważne jest żeby, użytkownik po ukończeniu opracowania skanów miał możliwość rejestracji wyników pracy na dysku twardym jako plików graficznych w wybranym rozszerzeniu a także bezpośredniego zapisu kopiowanych dokumentów do formatu PDF.
Program przeznaczony do skanowania dokumentów i zdjęć powinien współpracować z każdym z dostępnymi na rynku aparatami cyfrowymi i skanerami oraz różnymi narzędziami dodatkowymi.